libertybill: indyart: meco-official: goingb…

libertybill:

indyart:

meco-official:

goingbadly:

LMAO CAN YOU FUCKING IMAGINE HAVING THE MONEY TO EAT LIKE THIS THO

The average price for chicken breast is around $3.20/lb

One pound of rice is maybe a dollar

Fresh broccoli is typically 2 bucks per pound

You can buy a 5-pound bag of russet potatoes for 3 dollars (about 60 cents/lb)

12 count eggs are around a dollar

You’re looking at maybe $10 without tax for more than one lunch meal, you could probably get at least 3 meals out of the list above (about $3.33 for each meal). That’s far from expensive.

Meat is the most expensive part of these meals and can be exchanged for cheaper meats.

It literally is. Let’s say one buys lunch every day. That’s minimum ten bucks. Times 5 days a week, 50 bucks. Times four weeks a month? 200 bucks. Yall can afford to eat like this but yall just don’t want to cause you just want the easy way.